Yellowhead County Election Candiates List

The official list is in. Yellowhead County Elections are on October 21, 2013 with advanced voting on October 10. It is your duty to get out and vote, remembering it is important to be informed about your choices. Choose wisely and choose well.

 

2013 Council Election Candidates List

 Nominations have closed and Yellowhead County will have both a Council race in all eight divisions and a Mayoral race. Three names have been put forward as candidates for the Mayor for Yellowhead County, with an additional 23 nominations running for 8 Council positions.

 

The municipal election will take place on October 21, 2013 between the hours of 10:00 a.m. and 8:00 p.m. Polling stations will be held in each of the divisions.

 

Special Ballots are available for eligible voters who are unable to vote at the polling stations on Election Day. Residents can request special ballots by phone, email, fax, mail, or in person. Information regarding polling station locations and advanced Special Ballots voting can be found at www.yellowheadcounty.ab.ca or by calling 1-800-665-6030.

 

Candidate

Position

Incumbent

Division Number

Gerald Soroka                                     

Mayor

 

Roxanne Scherger

Mayor

 

 

Dallas Haywood

Mayor

 

 

Sandra Cherniawsky

Councillor

 

1 - Evansburg and Area

Julien Smith

Councillor

 

1 - Evansburg and Area

Ewald Kwirant

Councillor

2 - Wildwood and Area

Rita Hope Winfield

Councillor

 

2 - Wildwood and Area

Dawna Heske

Councillor

 

2 - Wildwood and Area

Anthony Giezen

Councillor

 

2 - Wildwood and Area

Fred Priestley-Wright

Councillor

3 - Niton Junction/Carrot Creek Area

Stanley Zatorski

Councillor

 

3 - Niton Junction/Carrot Creek Area

David Russell

Councillor

4 - Shiningbank/Peers Area

Larry Richter

Councillor

 

4 - Shiningbank/Peers Area

Shawn Berry

Councillor

5 - Wolf Creek/Pinedale Area

Larry Plett

Councillor

 

5 - Wolf Creek/Pinedale Area

William James Eglinski

Councillor

 

6 - Edson Area

William (Bill) Velichko

Councillor

 

6 - Edson Area

Bev Shearer

Councillor

 

6 - Edson Area

James McKinlay

Councillor

 

6 - Edson Area

Mark Mitchell

Councillor

 

6 - Edson Area

Laura-Lee O'Brien

Councillor

 

6 - Edson Area

Ruth Martin Williams

Councillor

7 - Edson West

Erich Ploentzke

Councillor

 

7 - Edson West

Dawn Mitchell

Councillor

 

7 - Edson West

Lavone Olson

Councillor

8 - Hinton Area/Cadomin/Robb

Jack Williams

Councillor

 

8 - Hinton Area/Cadomin/Robb